DKF REWERS - Bohater

CKF ZORZA 20.04.2023, godz. 18:00
t11 Kwiecień 2023

Zapraszamy na kolejne spotkanie filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego REWERS. Dwukrotny zdobywca Oscara, Asghar Farhadi, (za „Rozstanie” i „Klienta”) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe. Podążając za tytułowym „Bohaterem”, reżyser z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.
Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „Bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.

W tematykę filmu wprowadzi nas, zaproszona jako gość, Anita Piotrowska, krytyczka filmowa i publicystka „Tygodnika Powszechnego”, współautorka książek o tematyce filmowej, felietonistka magazynu „Charaktery”. Pisuje także do „Ekranów” i „Kina". Pracuje dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie pełni rolę kuratorki dokumentu. Jako członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą. W kategorii krytyki filmowej otrzymała nagrodę PISF-u (2014) i ZAIKS-u (2021).