DKF REWERS - Opętanie, gość specjalny: Tomasz Kolankiewicz

CKF ZORZA - DKF REWERS 28.12.2023, godz. 18:00
t18 Grudzień 2023

“Opętanie” Andrzeja Żuławskiego powstało po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji “Na srebrnym globie”. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, drugi francuski film artysty, mimo światowego rozgłosu nigdy nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce.

Berlin Zachodni w okresie Zimnej wojny. Mark i Anna przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Kobieta zaniedbuje ich wspólne dziecko i popadając w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany zaczyna, które utrudniają porozumienie. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania swojej żony i ratować ich związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen - do złudzenia przypominającą jego żonę.

W świat filmów Andrzeja Żuławskiego wprowadzi nas Tomasz Kolankiewicz: filmoznawca, historyk filmu i kurator filmowy. Juror polskich i europejskich festiwali filmowych. Od 2020 do 2023 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przez wiele lat współpracownik Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, Nowego Teatru w Warszawie i licznych festiwali filmowych. W latach 2008-2017 członek redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący publicystycznych programów o tematyce filmowej. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Wykładowca akademicki związany z Łódzką Szkoła Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie. Publikuje w miesięczniku „KINO”.