DKF REWERS - Grzyby, gość: reż. Paweł Borowski

CKF ZORZA - DKF REWERS 19.12.2024, godz. 18:00
t13 Grudzień 2024

Starsza kobieta zbierając grzyby w lesie napotyka dwójkę̨ młodych ludzi, przebranych w szlacheckie stroje. Nagłe spotkanie wywołuje konsternację po obu stronach.
Młodzi twierdzą, że się zgubili, ale są przy tym dziwnie tajemniczy.
Z jednej strony młodzi cieszą się, że odnaleźli kogoś, kto będzie mógł wskazać im drogę i pokierować przez nieznane im rejony, są przy tym jednak wyjątkowo nieufni. Ona sama również ma bardzo mieszane odczucia w związku ze zmianą swoich planów. Chce pomóc młodym, szczególnie, że dziewczyna skręciła nogę, ale wątpi w ich opowieści i intencje. Ich oszczędne wyjaśnienia i zdawkowe odpowiedzi budzą coraz większe podejrzenia starszej kobiety.
Desperacja i nerwowość młodych wobec kobiety tworzą atmosferę niepewności. Staruszka czuje się zagrożona, a gdy próbuje zaprowadzić parę do wsi, zostaje zaatakowana. Nie jest jednak tak bezbronna jak wydaje się na początku. Finał opowieści nikogo nie pozostawi obojętnym

Gość specjalny, reż. Paweł Borowski, malarz, reżyser filmów animowanych i fabularnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Urodził się w 1973 w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych (1997) na kierunkach malarstwo i film animowany. Jako malarz miał kilka indywidualnych wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz w warszawskiej Zachęcie (m.in. "Buy or Die. Supermarket", "World To Cancel"). Jako performer był w 2008 roku autorem akcji "Wielka promocja miłości" i "Wielka promocja przyjaźni", zachęcających za pomocą plakatów na ulicznych billboardach do szukania w życiu prawdziwych wartości. Pod pseudonimem Boro publikował co tydzień rysunkowe recenzje z premier filmowych w papierowym wydaniu "Gazety Co Jest Grane".

Zrealizował trzy filmy animowane, m.in. "Love Gamestation" (2001), wyróżniony na krakowskim festiwalu OFAFA. Eksperymentalny film "Kocham cię" (2003), protest przeciwko uprzedmiotowieniu kobiety, jako jeden z nielicznych polskich filmów krótkich wszedł do dystrybucji kinowej – był pokazywany w multipleksach sieci Silver Screen jako dodatek przed filmami pełnometrażowymi.
W 2009 roku przedstawił swój pełnometrażowy debiut fabularny, film "Zero", ukazujący w mozaice dwudziestu czterech wątków dylematy etyczne mieszkańców wielkich miast. Życzliwie przyjęty przez krytykę utwór, przyniósł Borowskiemu nominację do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku.
Od 2008 roku Borowski współpracuje z agencją Platige. W ramach tej kooperacji spod jego ręki wyszło ponad sześćdziesiąt krótkich filmów, tak reklamowych, jak i towarzyszących kampaniom społecznym.
Minęło dziesięć lat, zanim Borowski powrócił z kolejną produkcją na srebrny ekran. Jak mówił w wywiadzie dla Culture.pl, w międzyczasie pracował nad różnymi projektami, w tym nad filmową adaptacją komiksu "Łauna" Karola Kalinowskiego. Filmu ostatecznie nie udało się zrealizować, jednak w 2016 roku Borowski stanął na planie fabuły "Ja teraz kłamię", która po trzech latach w postprodukcji doczekała się premiery w 2019 roku. Choć obraz nie spotkał się z szerokim uznaniem krytyków i krytyczek, niektórzy recenzenci (Jakub Socha w "Dwutygodniku", Łukasz Muszyński w "Filmwebie") podkreślali oryginalność fabuły Borowskiego na tle krajobrazu polskiego kina.

W pandemii ze znajomymi zrealizował film „Grzyby”.

Filmografia:
2001 – "Love Gamestation"; "Srebrna Kreska" na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych.
2002 – "Oh, Poland"
2003 – "Kocham cię".
2009 – "Zero"; Orzeł - Polska Nagroda Filmowa - w kategorii Okrycie Roku: nominacja.
2019 – "Ja teraz kłamię"